Slide Background
NOWOCZESNA SZKOŁA
DLA TWOJEGO DZIECKA!

W naszej szkole inwestujemy w nowoczesne technologie tworząc przestrzeń do nauki na miarę XXI wieku!

"Pracą dziecka jest zabawa. Dzieci uczą się poprzez wszystko, co robią."

Slide Background
STAWIAMY NA ROZWÓJ!
W naszej szkole ważne są DZIECI
- ich potrzeby, samopoczucie
i bezpieczeństwo!

Dbamy o sferę edukacyjną i relacje rówieśnicze!

"Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat."

„Śladami Powstania Styczniowego w Regionie Częstochowskim”

Żywa lekcja patriotyzmu.

       W piątek 15 września br. uczniowie naszej szkoły oraz Szkoły Podstawowej w Starym Kocinie uczestniczyli w rajdzie zorganizowanym przez naszą placówkę w ramach Projektu Edukacyjnego „Śladami Powstania Styczniowego w Regionie Częstochowskim”. Młodzież szkolna pokonała pieszo trasę pomiędzy Borownem a Kruszyną, by przed pomnikiem Powstańców Styczniowych na cmentarzu w Kruszynie uczestniczyć w plenerowej lekcji historii. Przeprowadził ją Pan Robert Wysmołek, nauczyciel historii, który opowiedział o jednej z największych bitew powstania styczniowego rozegranej 29 sierpnia 1863 r. pod Kruszyną. W bitwie kruszyńskiej zginęło ponad 60 powstańców, około 100 zostało rannych, a ponad 50-u dostało się do niewoli. O tych wydarzeniach sprzed 160 lat przypomina zbiorowa mogiła na parafialnym cmentarzu w Kruszynie, gdzie  zostali pochowani polegli w bitwie powstańcy, a także tablica upamiętniająca inne tragiczne wydarzenie, tzw. „Krwawy poniedziałek” 4 września 1939 r., kiedy to niemiecki okupant dopuścił się mordu na niewinnych mieszkańcach Kruszyny, Widzowa, Jackowa oraz Bab. Na zakończenie lekcji zgromadzeni uczcili minutą ciszy pamięć poległych w bitwie powstańców styczniowych. Pod pomnikiem z rzeźbą Matki Polki oraz tablicą z datami bitew brygady gen. Edmunda Taczanowskiego zapłonęły znicze oraz złożono kwiaty. Tak uczestnicy rajdu i przybyli goście w 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego oddali hołd poległym w bitwie powstańcom. Można rzec, że spełniły się słowa Edwarda Rydza-Śmigłego „Pierwszego Obrońcy Ojczyzny”,: „Od mogiły żołnierza nie odchodzi się ze złamaną duszą. Nie odchodzi się z poczuciem klęski i beznadziejności, ale z niezbitym przekonaniem, że oto wyrosła nowa wartość ducha, wartość nie moja, nie twoja, ale nas wszystkich – wartość należąca do całego Narodu. Trzeba, aby pamięć o nich wiecznie trwała i żyła. W naszych szkołach dzieci powinny poznawać nazwiska poległych swej gminy czy miasta. To powinno wchodzić w program nauki i być pierwszą nauką o Polsce…“

     Te tragiczne doświadczenia wojenne narodu polskiego zmuszają nas do refleksji nad sensem wojny, tym bardziej dzisiaj, kiedy Rosja dokonała zbrojnej agresji wobec Ukrainy.

    Niech ta lekcja patriotyzmu poprzez przypomnienie wydarzeń sprzed 160 laty będzie dla wszystkich przestrogą i nauką na przyszłość, by nic tak potwornego już się nie wydarzyło, aby podobny dramat już się nie powtórzył.

    Po uroczystościach uczestnicy rajdu i zaproszeni goście miło spędzili czas na wspólnych rozmowach i pieczeniu kiełbasek na grillu.

1a 

 

 

 

4

5

8

9

10

11

11

12

13

14

15

16

17