Mali patrioci -Grupa Biedronki

Wychowanie małych patriotów jest procesem długotrwałym i zaczyna się już od najmłodszych lat, gdyż żywa wyobraźnia małego dziecka, duża wrażliwość emocjonalna, zaciekawienie światem sprzyja kształtowaniu obrazu Ojczyzny, który pozostaje na całe życie. Od tego, jaki obraz Ojczyzny ukształtuje się w umyśle i sercu dziecka, zależeć będzie, czy wejdzie ono w dorosłe życie świadome swojej tożsamości narodowej, pełne przywiązania do kraju ojczystego i ludzi w nim żyjących, wrażliwe na sprawy i zmiany dokonujące się w Polsce...

W grupie młodszej Biedronki ,w ramach realizacji treści patriotycznych będących również integralną częścią „Projektu edukacyjnego Mały miś w świecie wielkiej literatury”przybliżono dzieciom legendy: „O powstaniu Państwa polskiego”, „O powstaniu rzeki Wisły” , „O smoku Wawelskim”, „Warsie i Sawie”. Wyjaśniono pojęcia „ojczyzna” i „niepodległość” stanowiące łącznik między historią narodu, jego teraźniejszością i przyszłością.

Zapoznano z symbolami narodowymi: godło i flaga Polski, hymn narodowy. Przedstawiono dzieciom zabytki tj budowle, pomniki charakterystyczne dla narodu polskiego. Dzieci nauczyły się wiersza pt: „Barwy ojczyste” Cz. Janczarskiego, pierwszej zwrotki hymnu narodowego,śpiewały

i tańczyły do piosenki „Symbole narodowe”.

Wykonały mnóstwo prac plastycznych związanych z tematyką patriotyczną, a jedną z najważniejszych był  plakat pod hasłem „Polska”. Wszystkie prace zostały zorganizowane w Galerie plastyczną i zaprezentowane w holu przedszkolnym Rodzicom.

9 listopada w ramach obchodów 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę małe przedszkolaki z grupy Biedronki uczestniczyły w uroczystej akademii. O godzinie 11.11 biły rekord Guinnessa w odśpiewaniu hymnu narodowego. Podsumowaniem przyswojenia wiedzy patriotycznej małych dzieci był Quiz patriotyczny. Najlepszymi okazali się: Antoś Kokoszka, Franio Kwapisz, Nadia Bzura, Ignaś Sobczak, Hania Klimas.

opracowała mgr Anna Nowak