"Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje..."

Nasza szkoła wzięła udział w projekcie „Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje” związanym z obchodami 100 rocznicy odzyskania przez Polskę  Niepodległości. Projekt miał charakter edukacyjny, a jego celem było kształtowanie tożsamości narodowej oraz  dotarcie do młodych, z przekazem że Częstochowa i Jasna Góra wpisały się w historię niepodległej Polski. Honorowy patronat nad tym projektem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda...

Podczas realizacji projektu uczniowie słuchali i śpiewali pieśni patriotyczne,  przedszkolaki miały możliwość wykonania laurki dla Ojczyzny, starsi uczniowie projektowali maciejówki,  czyli czapki  polskich legionistów, w wersji „Maciejówka XXI wieku”,  natomiast uczniowie klasy V z wielkim zaangażowaniem przygotowali życzenia dla Niepodległej w kronice „100 życzeń na 100 lat dla Polski”, która została złożona na Jasnej Górze jako wotum uczniów dla Niepodległej.

Podsumowanie projektu nastąpiło 4 listopada podczas uroczystości jasnogórskich. W Kaplicy Pamięci Narodu abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, odsłonił tablicę poświęconą kpt. Arturowi Wiśniewskiemu - jasnogórskiemu bohaterowi. W Bazylice została odprawiona uroczysta msza z udziałem gości i pocztów sztandarowych, które później ustawiły sie na błoniach i czekały na nadejście  patriotycznego korowodu. Wyruszył on z Placu Biegańskiego. W tym marszu  brali udział nasi uczniowie, którzy pięknie prezentowali się w maciejówkach. Barwny korowód poruszał się w rytmie poloneza, który grała  Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Mykanowa  Na pamiątkę wydarzeń sprzed 100 lat na jasnogórskiej wieży zawisła 100 – metrowa biało –czerwona flaga.  Z pełna świadomością możemy powiedzieć, że to była żywa lekcja patriotyzmu, w której mogliśmy uczestniczyć.

Projekt "Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje..." umożliwił naszym uczniom poznanie na nowo takich pojęć jak: „niepodległość", „bohater", „wolność", „patriotyzm”.  Uczniowie pogłębili swoją  wiedzę historyczną o zaborach i latach pierwszej wojny światowej, poznali sylwetkę kpt. Artura Wiśniewskiego oraz uświadomili sobie, że historia związana z niepodległością rozpoczęła się w Częstochowie.