Pamięć o Edwardzie Reszke w Borownie

25 maja 2018 r. był bardzo ważnym dniem w życiu Szkoły Podstawowej w Borownie. Odbyła się bowiem uroczystość poświęcona Edwardowi Reszke, Patronowi szkoły. W bieżącym roku obchodzimy 165. rocznicę urodzin i  101. rocznicę śmierci Edwarda Reszke, światowej sławy  śpiewaka operowego. Jego trzydzieści lat trwającą karierę wyznaczały doskonale przyjmowane przez krytykę i publiczność kreacje wokalne. Uchodził za najwybitniejszego wykonawcę ról Hagena w „Pierścieniu Nibelunga”, Hansa Sachsa w „Śpiewakach norymberskich”, króla Marka w „Tristanie i Izoldzie”, Dalanda w „Holendrze tułaczu”. Był ulubieńcem zachodniej Europy, a po debiucie w londyńskiej Kovent Garden w "Królu Lahory" Masseneta  krytycy nazwali go  "basowym filarem Kovent Garden"...

Dzień Patrona szkoła w Borownie obchodzi od wielu lat w sposób szczególny i niezwykle podniosły. W tym roku rozpoczęła go msza święta  za śp. Edwarda Reszke i jego Rodzeństwo oraz w intencji całej społeczności szkoły. Mszę w koście p.w. Św. Wawrzyńca w Borownie celebrowali ks. proboszcz Piotr Krzemiński oraz ks. dr hab. Marian Duda. Następnie uczniowie we wspólnym pochodzie na czele z pocztem sztandarowym wyruszyli do szkoły. Tutaj wszyscy spotkali się przy tablicy pamiątkowej naszego Patrona, gdzie najmłodsze dzieci pełniły wartę honorową. W tej części uroczystości uczniowie przypomnieli najważniejsze daty z życia Edwarda Reszke i zaprezentowali utwory muzyczne grane na różnych instrumentach. Po krótkiej modlitwie delegacja uczniów oraz przedstawiciele Fundacji Edwarda, Jana i Józefiny Reszków i gminy Kłomnice złożyli kwiaty pod tablicą i wizerunkiem Patrona. Gest ten ma wymiar symboliczny. To cześć i honor oddany Edwardowi Reszke.

Dalsze uroczystości odbywały się już w sali gimnastycznej. Najważniejszym jej punktem był VI Powiatowy Konkursu” Dokonania Edwarda Reszke”. Tegoroczna edycja konkursu odbyła się pod patronatem Rodziny Reszków, Wójta Gminy Mykanów, Starosty Częstochowskiego i Parafii p.w. Św. Wawrzyńca w Borownie.. Można było rywalizować na dwóch płaszczyznach: wiedzy ( kl. IV – VII)   i plastycznej ( kl. I – III). Głównym celem konkursów było propagowanie wiedzy o życiu i dokonaniach muzycznych Edwarda, Jana i Józefiny Reszków oraz inspirowanie uczniów do twórczych działań, rozwijanie wyobraźni i wrażliwości estetycznej.

Konkurs w I kategorii polegał na wykonaniu pracy plastycznej na t-shircie pastelami do rysowania na tkaninie z wizerunkiem Edwarda Reszke. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki, a laureatów nagrodzono  bonami pieniężnymi do EMPIKu  oraz dyplomami.

Zwycięzcami konkursu okazali się:

Miłosz Urbański ze Szkoły Podstawowej w Starym Cykarzewie – 1 miejsce

Emilia Kulej z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Lubojnie – 2 miejsce

Sandra Gradzik ze Szkoły Podstawowej w Starym Kocinie –2 miejsce

Igor Woszczyński z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego  w Borownie –3  miejsce

3 miejsce – Martyna Piech ze szkoły Podstawowej w Starym Kocinie – 3 miejsce.

W konkursie wiedzy o Reszkach, który miał II etapy ( w formie elektronicznej i ustnej) uczniowie wykazali się ogromną wiedzą, która została nagrodzona brawami, dyplomami oraz nagrodami.

Laureatami tego konkursu zostali:

1 miejsce – Sara Dziubek ze Szkoły Podstawowej w Witkowicach

2 miejsce – Małgorzata Witczak ze Szkoły Podstawowej w Witkowicach

3 miejsce – Natalia Lipka z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Borownie

Wyróżnienie – Roksana Bartelak  z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Lubojnie

Wyróżnienie – Marta Koźmińczuk z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Borownie

Uroczystość uświetniona została montażem słowno- muzycznym. Był wzruszający taniec z barwami biało-czerwonymi, taniec do opery oraz wywiad z Edwardem Reszke, w którego wcielił się uczeń naszej szkoły. Przedstawienie ukazało sylwetkę i zasługi Rodziny Reszków, treści zaprezentowane dopełniła wspaniale wykonana i niezwykle sugestywna scenografia, która nawiązywała do postaci Edwarda Reszke i 100. Rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wśród wielu zaproszonych gości znaleźli się m.in. prawnuk Edwarda Reszke – Adam Donimirski, wójt Gminy Mykanów – Dariusz Pomada, prezes Fundacji im. Reszków – Robert Kępa, radny gminy Mykanów – Jan Dendek, proboszcz parafii pw. Św. Wawrzyńca – ks. Piotr Krzemiński, ks. dr hab. Marian Duda, członkowie Fundacji im. Reszków- Krzysztof Wójcik i Anna Operacz.

Po zakończeniu uroczystości w szkole delegacja uczniów i nauczycieli udała się na borowieński cmentarz, by złożyć kwiaty i zapalić znicze na grobie Edwarda Reszke.

Dopełnieniem Dnia Patrona był koncert z okazji zakończenia obchodów 100.rocznicy śmierci Edwarda Reszke. Na to wspaniałe wydarzenie, które odbyło się 27 maja br.  w kościele p.w. św. Wawrzyńca w Borownie, zaprosił mieszkańców Wójt Gminy Mykanów Dariusz Pomada. Arie Violetty ( La Traviata), Duke ( Ricoletto) i Susany ( Wesele Figara) wykonali soliści: Justyna Reczeniedi (sopran), Adam Zdunikowski ( tenor) oraz Zespół Kameralny Filharmonii Częstochowskiej. Gościem honorowym koncertu była praprawnuczka Edwarda Reszke – Agnieszka Piślewska z rodziną.

Mamy nadzieję, że 101. rocznica śmierci Edwarda Reszke, odnoszącego artystyczne triumfy na najsłynniejszych scenach operowych Europy i Ameryki miała godną oprawę, a dzień 25 maja i 27 maja 2018 r. na długo utkwi w pamięci.

Więcej zdjęć wkrótce w Galerii!