ul. Klonowa 6/8,
42-233 Borowno

Aktualności

Wizyta Ambasadora Francji

5 lutego Ambasador Republiki Francji JE Pierre Levy i Senator RP dr Ryszard Majer przybyli na borowieński cmentarz, by uczestniczyć w uroczystości oddania honorów przed grobem Edwarda Reszke – wielkiego basso cantante. Przy grobie Edwarda Reszke, który swoim pięknym i mocnym głosem rozsławiał imię Polski w czasie, kiedy nasza Ojczyzna nie istniała na mapach Europy i świata, honorowych gości powitał Wójt naszej gminy Dariusz Pomada. W uroczystości wzięli udział także: Frederic de Touchet – konsul generalny Francji w Krakowie, Claire Berge- przedstawiciel kancelarii dyplomatycznej Ambasady Francji w Polsce, Adrian Skrzypczak – dyrektor Biura Senatorskiego, Jadwiga Zawadzka – wójt gminy Kruszyna, Tomasz gęsiarz – wójt gminy Mstów, Paweł Militowski – wójt gminy Rędziny, Piotr Juszczyk – wójt gminy Kłomnice, Robert Kępa – przewodniczący Zarządu Fundacji im. Edwarda, Jana, Józefiny Reszków, Krzysztof Wójcik – członek Zarządu Fundacji, autor książki o Reszkach, Włodzimierz Cichoń – przewodniczący Rady Gminy Mykanów, Ewa Machoń- skarbnik gminy Mykanów, Jolanta Brzozowska – Ciura – prezes Stowarzyszenia Razem na Wyżyny, ks. kanonik Piotr Krzemiński – proboszcz parafii Borowno, poczty sztandarowe, Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Mykanów pod batutą Krzysztofa Witczaka, uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Borownie oraz mieszkańcy Borowna.

DSC09149

Po złożeniu kwiatów na grobie Edwarda Reszke goście udali się na spotkanie do Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Borownie. Przy tablicy ku czci Edwarda Reszke – Patrona Szkoły Podstawowej w Borownie od 1996 r. Krzysztof Wójcik opowiedział o życiu i związkach rodu Reszków z Borownem i okolicznymi miejscowościami. Ambasadora Francji i Senatora bardzo zainteresował proces nadania imienia szkole, uroczystości cykliczne poświęcone zgromadzone pamiątki po Edwardzie Reszke – oryginalny podpis w księdze majątkowej oraz książki z biblioteki

Reszków, prace uczniów – portrety Patrona oraz galeria zdjęć kreacji operowych.

Uroczystość oddania hołdu Edwardowi Reszke pięknie wpisała się w rozpoczęcie obchodów setnej rocznicy śmierci tego wielkiego śpiewaka operowego, który niestety w Polsce nadal jest tak niedoceniany i prawie zapomniany.

przedstawiono proces nadania imienia szkole oraz zaprezentowano wszelkie uroczystości cykliczne, które pozwalają przybliżać sylwetkę patrona i na swój sposób oddają pamięć tej sławnej osobie. Następnie Pan Krzysztof Wójcik z Fundacji Reszków opowiedział szczegółowo o historii związania się rodziny Reszków z Borownem i przyległymi do niego majątkami w Kłomnicach, Garnku, Skrzydlowie, Kłobukowicach. Opowiedział również o działaniach lokalnych samorządów, które próbują odtworzyć pamięć o sławnych polakach. Na zakończenie spotkania wręczono przybyłym gościom pamiątki a dyrekcja Zespołu Szkół zaprosiła na

poczęstunek.

Hołd temu Wielkiemu Polakowi, który swoim pięknym i mocnym głosem rozsławiał imię Polski w świecie, oddali ambasador Francji Pierre Levy, i senator Ryszard Majer

 

Więcej zdjęć

-TUTAJ-