Dzień Patrona Szkoły

 

24 maja obchodziliśmy, jak corocznie w naszej szkole, Dzień Patrona Szkoły. Uroczystość zaszczyciło swoją obecnością wielu gości, a wśród nich prawnuk Edwarda Reszke  – pan Adam Donimirski,  przedstawiciele władz samorządowych – Wójt  Gminy Mykanów Dariusz Pomada oraz radny Jan Dendek, autor książki o Rodzinie Reszków Krzysztof Wójcik, była dyrektor ROKu w Częstochowie Anna Operacz, proboszcz parafii Borowno ks. Piotr Krzemiński oraz wiceprzewodnicząca Rady Rodziców Karolina Bzura.

Jak powiedziała wicedyrektor  Agata Tądel, przykład, jaki dał swoim życiem i niezłomną postawą Edward Reszke, jest dla całej społeczności szkolnej zobowiązaniem, aby  umiłowanie Ojczyzny i wielki patriotyzm przekazać młodym pokoleniom. Edward Reszke czynił to głównie przez swój wybitny basowy głos i arie operowe, które śpiewał na scenach Europy – w  Wenecji, Mediolanie, Turynie, Lizbonie, Paryżu, Londynie i w Warszawie  oraz nowojorskiej Metran Opera House...

Uczniowie naszej szkoły uświetnili uroczystość wykonaniem montażu muzycznego – tanecznego, w którym wybrzmiały pieśni o Polsce oraz muzyka Stanisława Moniuszki.

Słowa do uczniów skierował prawnuk Edwarda Reszke – pan Adam Donimirski, który wyraził ogromną radość, że kultywujemy pamięć o jego pradziadku. Głos również zabrał pan Dariusz Pomada, wójt gminy Mykanów, który złożył całej społeczności szkolnej okolicznościowe życzenia.

Zgodnie z  tradycją w Dniu Patrona Szkoły odbyła  się  msza święta, uczniowie złożyli kwiaty, zapalili znicze pod tablica upamiętniającą Patrona Szkoły oraz na grobie Edwarda Reszke. Został również zorganizowany już po raz siódmy Powiatowy Konkurs Wiedzy o Edwardzie Reszke..