CookiesAccept

UWAGA! Ta strona używa plików cookies (cisteczka).

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Polityka plików “cookies” serwisu Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borownie:


1. Poprzez piki “cookies” należy rozumieć dane informatyczne przechowywane w urządzeniach końcowych użytkowników, przeznaczone do korzystania ze stron internetowych. Są to pliki tekstowe, zawierające nazwę strony internetowej, z której pochodzą oraz czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
2. Serwis nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies.
3. Pliki cookies przeznaczone są do korzystania ze stron serwisu. Operator wykorzystuje te pliki min. do: możliwości logowania i utrzymywania sesji użytkownika na każdej kolejnej stronie serwisu, dopasowania zawartości strony internetowej do indywidualnych preferencji użytkownika, przede wszystkim pliki te rozpoznają jego urządzenie, aby zgodnie z jego, preferencjami wyświetlić stronę, do tworzenia anonimowych statystyk z wyłączeniem możliwości identyfikacji użytkownika.
4. Pliki cookies wykorzystywane przez partnerów operatora strony internetowej, w tym w szczególności użytkowników strony internetowej, podlegają ich własnej polityce prywatności.
5. W trosce o bezpieczeństwo powierzonych nam danych stosujemy procedury i zalecenia ustawodawcy, które mają zapobiec udostępnieniu danych osobom nieupoważnionym.
6. Standardowo oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych domyślnie dopuszcza umieszczanie plików cookies na urządzeniu końcowym Użytkownika, jednak ustawienia te mogą zostać zmienione przez Użytkownika w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę “cookies” w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym przesłaniu na urządzenia użytkownika.
7. Użytkownicy Serwisu mogą dokonać w każdym chwili zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach przeglądarki internetowej.
8. Operator Serwisu informuje, że zmiany ustawień w przeglądarce internetowej użytkownika mogą uniemożliwić poprawne działanie Stron Internetowych.

"Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje..."

Nasza szkoła wzięła udział w projekcie „Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje” związanym z obchodami 100 rocznicy odzyskania przez Polskę  Niepodległości. Projekt miał charakter edukacyjny, a jego celem było kształtowanie tożsamości narodowej oraz  dotarcie do młodych, z przekazem że Częstochowa i Jasna Góra wpisały się w historię niepodległej Polski. Honorowy patronat nad tym projektem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda...

 

Podczas realizacji projektu uczniowie słuchali i śpiewali pieśni patriotyczne,  przedszkolaki miały możliwość wykonania laurki dla Ojczyzny, starsi uczniowie projektowali maciejówki,  czyli czapki  polskich legionistów, w wersji „Maciejówka XXI wieku”,  natomiast uczniowie klasy V z wielkim zaangażowaniem przygotowali życzenia dla Niepodległej w kronice „100 życzeń na 100 lat dla Polski”, która została złożona na Jasnej Górze jako wotum uczniów dla Niepodległej.

Podsumowanie projektu nastąpiło 4 listopada podczas uroczystości jasnogórskich. W Kaplicy Pamięci Narodu abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, odsłonił tablicę poświęconą kpt. Arturowi Wiśniewskiemu - jasnogórskiemu bohaterowi. W Bazylice została odprawiona uroczysta msza z udziałem gości i pocztów sztandarowych, które później ustawiły sie na błoniach i czekały na nadejście  patriotycznego korowodu. Wyruszył on z Placu Biegańskiego. W tym marszu  brali udział nasi uczniowie, którzy pięknie prezentowali się w maciejówkach. Barwny korowód poruszał się w rytmie poloneza, który grała  Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Mykanowa  Na pamiątkę wydarzeń sprzed 100 lat na jasnogórskiej wieży zawisła 100 – metrowa biało –czerwona flaga.  Z pełna świadomością możemy powiedzieć, że to była żywa lekcja patriotyzmu, w której mogliśmy uczestniczyć.

Projekt "Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje..." umożliwił naszym uczniom poznanie na nowo takich pojęć jak: „niepodległość", „bohater", „wolność", „patriotyzm”.  Uczniowie pogłębili swoją  wiedzę historyczną o zaborach i latach pierwszej wojny światowej, poznali sylwetkę kpt. Artura Wiśniewskiego oraz uświadomili sobie, że historia związana z niepodległością rozpoczęła się w Częstochowie.