CookiesAccept

UWAGA! Ta strona używa plików cookies (cisteczka).

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Polityka plików “cookies” serwisu Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borownie:


1. Poprzez piki “cookies” należy rozumieć dane informatyczne przechowywane w urządzeniach końcowych użytkowników, przeznaczone do korzystania ze stron internetowych. Są to pliki tekstowe, zawierające nazwę strony internetowej, z której pochodzą oraz czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
2. Serwis nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies.
3. Pliki cookies przeznaczone są do korzystania ze stron serwisu. Operator wykorzystuje te pliki min. do: możliwości logowania i utrzymywania sesji użytkownika na każdej kolejnej stronie serwisu, dopasowania zawartości strony internetowej do indywidualnych preferencji użytkownika, przede wszystkim pliki te rozpoznają jego urządzenie, aby zgodnie z jego, preferencjami wyświetlić stronę, do tworzenia anonimowych statystyk z wyłączeniem możliwości identyfikacji użytkownika.
4. Pliki cookies wykorzystywane przez partnerów operatora strony internetowej, w tym w szczególności użytkowników strony internetowej, podlegają ich własnej polityce prywatności.
5. W trosce o bezpieczeństwo powierzonych nam danych stosujemy procedury i zalecenia ustawodawcy, które mają zapobiec udostępnieniu danych osobom nieupoważnionym.
6. Standardowo oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych domyślnie dopuszcza umieszczanie plików cookies na urządzeniu końcowym Użytkownika, jednak ustawienia te mogą zostać zmienione przez Użytkownika w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę “cookies” w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym przesłaniu na urządzenia użytkownika.
7. Użytkownicy Serwisu mogą dokonać w każdym chwili zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach przeglądarki internetowej.
8. Operator Serwisu informuje, że zmiany ustawień w przeglądarce internetowej użytkownika mogą uniemożliwić poprawne działanie Stron Internetowych.

Pamięć o Edwardzie Reszke w Borownie

 

25 maja 2018 r. był bardzo ważnym dniem w życiu Szkoły Podstawowej w Borownie. Odbyła się bowiem uroczystość poświęcona Edwardowi Reszke, Patronowi szkoły. W bieżącym roku obchodzimy 165. rocznicę urodzin i  101. rocznicę śmierci Edwarda Reszke, światowej sławy  śpiewaka operowego. Jego trzydzieści lat trwającą karierę wyznaczały doskonale przyjmowane przez krytykę i publiczność kreacje wokalne. Uchodził za najwybitniejszego wykonawcę ról Hagena w „Pierścieniu Nibelunga”, Hansa Sachsa w „Śpiewakach norymberskich”, króla Marka w „Tristanie i Izoldzie”, Dalanda w „Holendrze tułaczu”. Był ulubieńcem zachodniej Europy, a po debiucie w londyńskiej Kovent Garden w "Królu Lahory" Masseneta  krytycy nazwali go  "basowym filarem Kovent Garden"...

 

Dzień Patrona szkoła w Borownie obchodzi od wielu lat w sposób szczególny i niezwykle podniosły. W tym roku rozpoczęła go msza święta  za śp. Edwarda Reszke i jego Rodzeństwo oraz w intencji całej społeczności szkoły. Mszę w koście p.w. Św. Wawrzyńca w Borownie celebrowali ks. proboszcz Piotr Krzemiński oraz ks. dr hab. Marian Duda. Następnie uczniowie we wspólnym pochodzie na czele z pocztem sztandarowym wyruszyli do szkoły. Tutaj wszyscy spotkali się przy tablicy pamiątkowej naszego Patrona, gdzie najmłodsze dzieci pełniły wartę honorową. W tej części uroczystości uczniowie przypomnieli najważniejsze daty z życia Edwarda Reszke i zaprezentowali utwory muzyczne grane na różnych instrumentach. Po krótkiej modlitwie delegacja uczniów oraz przedstawiciele Fundacji Edwarda, Jana i Józefiny Reszków i gminy Kłomnice złożyli kwiaty pod tablicą i wizerunkiem Patrona. Gest ten ma wymiar symboliczny. To cześć i honor oddany Edwardowi Reszke.

Dalsze uroczystości odbywały się już w sali gimnastycznej. Najważniejszym jej punktem był VI Powiatowy Konkursu” Dokonania Edwarda Reszke”. Tegoroczna edycja konkursu odbyła się pod patronatem Rodziny Reszków, Wójta Gminy Mykanów, Starosty Częstochowskiego i Parafii p.w. Św. Wawrzyńca w Borownie.. Można było rywalizować na dwóch płaszczyznach: wiedzy ( kl. IV – VII)   i plastycznej ( kl. I – III). Głównym celem konkursów było propagowanie wiedzy o życiu i dokonaniach muzycznych Edwarda, Jana i Józefiny Reszków oraz inspirowanie uczniów do twórczych działań, rozwijanie wyobraźni i wrażliwości estetycznej.

 

Konkurs w I kategorii polegał na wykonaniu pracy plastycznej na t-shircie pastelami do rysowania na tkaninie z wizerunkiem Edwarda Reszke. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki, a laureatów nagrodzono  bonami pieniężnymi do EMPIKu  oraz dyplomami.

 

Zwycięzcami konkursu okazali się:

Miłosz Urbański ze Szkoły Podstawowej w Starym Cykarzewie – 1 miejsce

Emilia Kulej z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Lubojnie – 2 miejsce

Sandra Gradzik ze Szkoły Podstawowej w Starym Kocinie –2 miejsce

Igor Woszczyński z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego  w Borownie –3  miejsce

3 miejsce – Martyna Piech ze szkoły Podstawowej w Starym Kocinie – 3 miejsce.

 

W konkursie wiedzy o Reszkach, który miał II etapy ( w formie elektronicznej i ustnej) uczniowie wykazali się ogromną wiedzą, która została nagrodzona brawami, dyplomami oraz nagrodami.

Laureatami tego konkursu zostali:

 

1 miejsce – Sara Dziubek ze Szkoły Podstawowej w Witkowicach

2 miejsce – Małgorzata Witczak ze Szkoły Podstawowej w Witkowicach

3 miejsce – Natalia Lipka z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Borownie

Wyróżnienie – Roksana Bartelak  z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Lubojnie

Wyróżnienie – Marta Koźmińczuk z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Borownie

 

Uroczystość uświetniona została montażem słowno- muzycznym. Był wzruszający taniec z barwami biało-czerwonymi, taniec do opery oraz wywiad z Edwardem Reszke, w którego wcielił się uczeń naszej szkoły. Przedstawienie ukazało sylwetkę i zasługi Rodziny Reszków, treści zaprezentowane dopełniła wspaniale wykonana i niezwykle sugestywna scenografia, która nawiązywała do postaci Edwarda Reszke i 100. Rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wśród wielu zaproszonych gości znaleźli się m.in. prawnuk Edwarda Reszke – Adam Donimirski, wójt Gminy Mykanów – Dariusz Pomada, prezes Fundacji im. Reszków – Robert Kępa, radny gminy Mykanów – Jan Dendek, proboszcz parafii pw. Św. Wawrzyńca – ks. Piotr Krzemiński, ks. dr hab. Marian Duda, członkowie Fundacji im. Reszków- Krzysztof Wójcik i Anna Operacz.

Po zakończeniu uroczystości w szkole delegacja uczniów i nauczycieli udała się na borowieński cmentarz, by złożyć kwiaty i zapalić znicze na grobie Edwarda Reszke.

Dopełnieniem Dnia Patrona był koncert z okazji zakończenia obchodów 100.rocznicy śmierci Edwarda Reszke. Na to wspaniałe wydarzenie, które odbyło się 27 maja br.  w kościele p.w. św. Wawrzyńca w Borownie, zaprosił mieszkańców Wójt Gminy Mykanów Dariusz Pomada. Arie Violetty ( La Traviata), Duke ( Ricoletto) i Susany ( Wesele Figara) wykonali soliści: Justyna Reczeniedi (sopran), Adam Zdunikowski ( tenor) oraz Zespół Kameralny Filharmonii Częstochowskiej. Gościem honorowym koncertu była praprawnuczka Edwarda Reszke – Agnieszka Piślewska z rodziną.

Mamy nadzieję, że 101. rocznica śmierci Edwarda Reszke, odnoszącego artystyczne triumfy na najsłynniejszych scenach operowych Europy i Ameryki miała godną oprawę, a dzień 25 maja i 27 maja 2018 r. na długo utkwi w pamięci.

 

Więcej zdjęć wkrótce w Galerii!