Biblioteka przyjazna uczniom


Nasza biblioteka przystąpiła do ogólnopolskiego konkursu "Biblioteka przyjazna uczniowi", który odbywa się w terminie od 16 września b.r. do 16 marca 2017r. Za nami pierwsze konkursowe zadanie, tj sondaż wsród uczniów wskazujący na liczbę przeczytanych pozycji pozalekturowych. W sondażu wzięło udział 129 uczniów. Oto wyniki ankiety "Czy czytanie jest trendy?"

szkoły podstawowej: 24 rodziców i 24 uczniów ( 47,1%) potwierdziło, że głośno czyta swojemu dziecku, zaś pozostali – 27 rodziców i 27 uczniów (52,9%) przyznało, że czyta rzadko. W ankietach zdarzały się rozbieżne zdania rodzica i ucznia.

Kl. 4-6 szkoły podstawowej: W tej grupie badanych wielu uczniów nie znała znaczenia słowa „trendy”.

27 uczniów (64,3%) umiało wymienić tytułu książek, które nie są lekturami ( wielu wpisywało „Harrego Pottera”, „Magiczne drzewo”, „Licencję na zakochanie”)

14 ankietowanych (33%) przyznało, że czyta tylko lektury szkolne.

Zdecydowana większość uczniów z kl. 4-6 chętnie wzięłaby udział w konkursie plastycznym bądź literackim na temat danej książki.

Kl. 1-3 gimnazjum: Aż 20 uczniów tj 55,6% ankietowanych napisało, że przychodzi do biblioteki wyłącznie po lektury i czyta wyłącznie lektury.

Pozostali wybierają książki obyczajowe o problemach nastolatków oraz fantastyczne(Niezgodna, Pamiętniki wampirów)