ul. Klonowa 6/8,
42-233 Borowno

Dzień Patrona Naszej Szkoły

Jan, Edward i Józefina Reszke to światowy fenomen. Nigdy wcześniej ani później w świecie operowym nie było rodzeństwa, które podbiło największe deski operowe świata. Ulubieńcy królowej Wiktorii, angielskiego dworu oraz publiczności i krytyków na całym świecie, Jan (tenor) i Edward (bas) i Józefina ( sopran) byli ambasadorami opery i polskości, a swą popularność zawdzięczali nie tylko przepięknym głosom i kunsztowi aktorskiemu, ale też aparycji i kulturze osobistej. ​

Tegoroczne obchody Dnia Patrona Szkoły Podstawowej im. Edwarda Reszke w Borownie odbyły się 28 maja br. Dzień Patrona rozpoczął się od uroczystej mszy świętej, w której uczestniczyły klasy VI i VII,  dla pozostałych uczniów była prowadzona transmisja online.

Następnie pod tablicą pamiątkową Edwarda Reszke w imieniu całej społeczności szkolnej uczniowie klasy VII złożyli kwiaty. W tym samym czasie inna delegacja zapaliła znicze i złożyła wieniec na grobie Edwarda Reszke.  

Kolejnym punktem obchodów była uroczysta akademia, w której uczestniczyli zaproszeni goście: Ewa Machoń – skarbnik Gminy Mykanów, Aneta Bator –kierownik Referatu Oświaty Gminy Mykanów, Adriana Moroń - dyrektor GOKiS w Mykanowie, Krzysztof Wójcik – członek Zarządu Fundacji im. Edwarda, Jana i Józefiny Reszków, Krzysztof Witczak – dyrektor Gminnego Centrum Muzyki i Tańca w Mykanowie, ks. Piotr Krzemiński – proboszcz parafii Borowno. 

W czasie uroczystości został rozstrzygnięty szkolny konkurs multimedialny  „Edward August Reszke w oczach dzieci”, na który uczniowie klas I – III tworzyli plakaty, kl. IV-VI – przygotowały wirtualne książeczki, a najstarsi uczniowie kręcili filmiki promujące szkołę. Pan dyrektor wręczył zwycięzcom dyplomy i nagrody – karty prezentowe EPMIK.

W części artystycznej wystąpił pochodzący z Gliwic Juliusz Ursyn-Niemcewicz, tenor  związany z Bytomiem i tutejszą Operą Śląską. Masestro koncertował na całym świecie, przez 15 lat występował na festiwalu w Krynicy na zaproszenie Bogusława Kaczyńskiego, a w 1999 roku śpiewał w Londynie dla królowej Elżbiety. Tym razem ten znakomity śpiewak operowy uświetnił obchody Dnia Patrona w naszej szkole, dając piękny koncert, w którym zaprezentował arie, które niegdyś śpiewał Edward Reszke oraz ulubione pieśni naszego Patrona.

Ten występ był wspaniałym zakończeniem obchodów święta naszej szkoły.